You Are Here: Home » Actualitate » Cei mai buni elevi ai Colegiului „ Barbu Ştirbei”, prezenţi în competiţiile naţionale şi internaţionale

Cei mai buni elevi ai Colegiului „ Barbu Ştirbei”, prezenţi în competiţiile naţionale şi internaţionale

Print Friendly, PDF & Email

A   intrat deja în tradiţie, ca  prestigiosul Colegiu  Naţional „ Barbu Ştirbei”, cel  mai bun liceu al judeţului Călăraşi să   dea, an de an,  numeroşi competitori  pentru podiumul concursurilor şcolare naţionale  şi internaţionale. Şi în acest an un număr impresionant de elevi, îndrumaţi de  profesori ce doresc să aducă performanţă în comunitatea de pe malurile Borcei, au participat sau sunt prezenţi, în această perioadă, la o serie de concursuri naţionale şi internaţionale .

Redăm, mai jos, lista celor mai buni elevi ai Colegiului Naţional „ Barbu Ştirbei”şi a profesorilor coordonatori:

 

Elevii calificaţi pentru olimpiadele naţionale

an școlar – 2016-2017

 

Nr. crt.Nume  și  prenumeClasaProfesorul îndrumătorDisciplina
1.Mușat OanaIX  GHerghelegiu MaricicaOlimpiada de istorie
2.Dumitrache AlexandruXI BDuță ValentinaOlimpiada de religie
3.Neagu PetronelaXII FDuță Valentina
4.Manciu IonIX AMarica Carmen-ElenaOlimpiada geografie
5.Vlad Radu MihaiXI DSerban GabrielaOlimpiada de informatică
6.Miclăuș AdrianXI BHreniuc Ema si Hreniuc Toader
7.Dinu Alexandru ValentinIX DSerban Gabriela si Dumitrescu Gica
8.Balea CătălinIX BVisan ElenaOlimpiada de fizică
9.Andronescu  ValeriaX AVintilescu  Viorica
10.Lazăr LauraX BMihai SimonaOlimpiada de Limba și literatura română
11.Radu RoxanaXI DMustatea Monica
12.Mușat RuxandraXII GMihai Simona
13.Onofrei AdinaXI DPițirigă LuizaOlimpiada de chimie
14.Pană CristinaXI EPițirigă Luiza
15.Vlădoiu MaraXI EPițirigă Luiza
16.Păpurică  Ana MariaIX BMustatea MonicaOlimpiada ,,Lectura ca abilitate de viață,,
17.Radu Roxana FlorentinaXI DMustatea Monica
18.Gavrilă Carmen CristinaX BConstantin IrinaOlimpiada de matematică
19.Vlad Radu MihaiXI DMarinache Dan
20.Munteanu MihaelaIX GMihai Simona / Marinache DanOlimpiada de Lingvistică
21.Pavel CristianX AMustatea Monica / Ionescu Corina
22.Ion Cristiana DoinițaX BMihai Simona/ Constantin Irina
23.Gavrilă Carmen CristinaX BMihai Simona / Constantin Irina
24.Lupu Carmen StefaniaIXGDinu Viorel

Ion Magdalena

ONSS
25.Stanciu AlinIXCDinu Viorel

Ion Magdalena

ONSS
26.Vlad Radu MihaiXI DIon MagdalenaONSS sah
27.Iosif Mihai AlexandraX BHerghelegiu MaricicaSesiunea de comunicare științifică Istorie
28.Toma Tudor  VladimirXIBHreniuc Ema si Hreniuc ToaderOlimpiada de Tehnologie a Informatiei
29.Latcan BiancaX BSerban Gabriela  si Dinca MarinelaConcurs National Made for Europe
30.Tescu Diana
 (reprezinta echipa Euroscola  a CNBS formata din

Alecu Alexandra Andreea, Amza Bogdan Stefan, Belu Bianca Elena, Calin Ileana Cristina, Constantin Emanuela, Dragomir Liviu Andrei, Dumitrescu Radu Andrei, Gheorghe Ana-Maria , Grigore Andreea Mihaela, Ion Cristiana Doinita, Iosif  Mihai Alexandru, Latcan Bianca, Manda Denisa Stefania, Matei-Grigorescu Andreea-Karla, Neaga Marilena, Nistor Luciana Madalina, Opritescu Andreea Stefania, Pavel Mihaita Catalin, Popa-Nica Camil, Radacina Alina-Ioana, Radu Oana Maria, Radu Florentina Roxana, Sava Georgiana Elisabeta, Tescu Diana Gabriela)

31.Plesa- Condratovici LidiaIX GDumitru LuciaOlimpiada de limba engleza
32.Dobre AlinaX DPreda Gatiela

Alţi 21 de elevi au reprezentat cu cinste Colegiul la concursuri naţionale şi internaţionale, care au avut deja loc.

Rezultate obţinute la concursuri naţionale

Nr. crt.Numele si prenumele elevuluiClasaDisciplinaConcursPremiul obtinutProfesor îndrumător
Ene Luminita ElenaXIILimba englezaConcurs de discurs public in limba engleza Premiul IIVisinescu Alina
Andonii MihaelaXII CLimba englezaConcurs de discurs public in limba englezaCalificata semifinala nationalaVisinescu Alina
Latcan BiancaX BLimba engleza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiul I – junioriBarz Adela
Gradinaru Nicolae ValentinX ALimba engleza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiu special -junioriPreda Gratiela
Radacina AlinaXI CLimba engleza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiul II- senioriPreda Gratiela
Radacina AndreeaXI CLimba engleza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-senioriPreda Gratiela
Parnic DenisaXII GLimba engleza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-senioriBarz Adela
Cristache Ana CraitaIX BLimba franceza„Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-junioriCroitoru Camelia
Radacina AlinaXI CLimba englezaConcurs de dezbateri in limba englezaPremiul IIPreda Gratiela
Osman SezenXI CLimba englezaConcurs de dezbateri in limba englezaPremiul IIPreda Gratiela
Zaharia CatalinX DLimba englezaConcurs de dezbateri in limba englezaPremiul IIPreda Gratiela

Rezultate obţinute la concursuri internaţionale

 

Nr. crt.Nume  și  prenumeClasaProfesorul îndrumătorDisciplina
1.Cataloi Simona- AndreeaIX BIonescu Corina-MihaelaInternational NASA Ames Space Settlement Design Interdisciplinar Contest 2017
2.Dulce Monica-Andreea
3.Ghioca Alexandru Mihail
4. Marin Daniela Monica
5.Mihaila Bianca-Nicoleta
6.Neculai Anca Ioana
7. Oprea Andreea,
8.Papurica Ana-Maria
9.Stroe Catalina
10.Visan Anamaria Carmen

.

 

 

 

 

Număr de accesări 1.224

About The Author

Number of Entries : 1174

© Copyright 2011-2017, Actualitatea de Călăraşi, All Rights Reserved

Tracked by Hobo
Scroll to top