You Are Here: Home » Actualitate » Primăria Municipiului Călărași a premiat performanța, în mediul educațional și sportiv călărășean

Primăria Municipiului Călărași a premiat performanța, în mediul educațional și sportiv călărășean

Print Friendly, PDF & Email

Primăria Municipiului Călărași a premiat, în cadrul ediției 2017 a Zilelor Municipiului Călărași (23 și 24 septembrie), eveniment ce a marcat aniversarea a 422 de ani de atestare documentară a localității, performanța în mediul educațional și sportiv călărășean.

Elevii, profesorii îndrumători ai acestora, sportivii și antrenorii care i-au pregătit au primit diplome aniversare și un premiu în bani (300 de lei), pentru rezultatele deosebite obținute la concursuri naționale și internaționale.

Elevii și profesorii premiați în cadrul Zilele Municipiului Călărași:

Nume si prenume Unitatea scolara Olimpiade si concursuri

 

Premiul obtinut
 ELEVI:    
1. ENE LUMINIȚA Colegiul National “Barbu Stirbei” Calarasi

Director: Amza Eufrosina

Concursul National ESU “PUBLIC SPEAKING” Finala Nationala II
2. LĂȚCAN BIANCA   -Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri”

-Concursul National de Traduceri “Corneliu M. Popescu”

I

 

I

3. GRĂDINARU NICOLAE – VALENTIN   Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri” Premiu special
4. RĂDĂCINĂ ALINA   -Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri”

-Concursul Dezbateri in Limba Engleza “DEBATE”

II

 

II

5. RĂDĂCINĂ ANDREEA   Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri” Mentiune
6. PARNIC DENISA   Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri” Mentiune
7. CRISTACHE ANA CRĂIȚA   Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri” Mentiune
8. OSMAN SEZEN   Concursul Dezbateri in Limba Engleza “DEBATE” II
9. ZAHARIA CĂTĂLIN   Concursul Dezbateri in Limba Engleza “DEBATE” II
10. TEȘCU DIANA   Concursul National de Traduceri “Corneliu M. Popescu” I
11. PĂPURICĂ ANA – MARIA   Concursul National de Traduceri “Corneliu M. Popescu” III

 

 

12. LAZĂR LAURA ALEXANDRA   Olimpiada de Limba si Literatura Romana Mentiune
13. MUȘAT IOANA – RUXANDRA   Olimpiada de Limba si Literatura Romana Mentiune
14. ONOFREI ADINA – IOANA   Olimpiada de Chimie Mentiune speciala
15. DUMITRACHE ALEXANDRU   Olimpiada de Religie Premiu special
16. IOSIF MIHAI ALEXANDU   Concursul Național ”Sesiunea de referate și comunicării științifice ale elevilor din învățământul liceal la disciplina istorie” Mențiune
17. Echipaj format din:

ION CRISTINA

GAVRILA CARMEN

LĂTCAN BIANCA

  Olimpiada Națională „Tinerii dezbat” – ediția I Mentiunea I
PROFESORI:
18. VIȘINESCU ALINA

 

  Concursul National ESU “PUBLIC SPEAKING” Finala Nationala II
19. BARZ ADELA   -Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri”

-Concursul National de Traduceri “Corneliu M. Popescu”

I + Mentiune

 

2 premii I si un premiul III

20. MIHAI SIMONA   Olimpiada de Limba si Literatura Romana 2 Mentiuni
21. PIȚIRIGĂ LUIZA   Olimpiada de Chimie Mentiune speciala
22. DUȚĂ VALENTINA   Olimpiada de Religie Premiu special
23. MARICICA HERGHELEGIU   -Concursul Național ”Sesiunea de referate și comunicării științifice ale elevilor din învățământul liceal la disciplina istorie”

-Olimpiada Națională „Tinerii dezbat” – ediția I

Mentiune

 

 

Mentiune I

24. PREDA GRAȚIELA -Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri”

 

 

 

-Concursul Dezbateri in Limba Engleza “DEBATE”

 

Un premiu special + un premiul II + 1 Mentiune

 

Premiul II – etapa nationala

25. CROITORU CAMELIA Concursul National “Lectii cu Nikita – Sectiunea traduceri” Mentiune
ELEVI:
26. IORDACHE MIRUNA Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” Calarasi

Director: Stoian George

Olimpiada de Limba Germana Moderna II – Proiect
27. MATEI MIHAELA – ALEXANDRA   Olimpiada de Lingvinstica – Sectiunea Exercitiu Premiu special
28. CĂLIN IULIA – MARIA                Olimpiada de Limba si Literatura Romana Premiu special
PROFESORI:
29. IORDACHE SABINA   Olimpiada de Limba Germana Moderna II – Proiect
30. FELEA MIHAELA, BORNEA CRISTINA   Olimpiada de Lingvinstica – Sectiunea Exercitiu Premiu special
31. ȘTEFAN MAGDALENA CORNELIA   Olimpiada de Limba si Literatura Romana Premiu special
ELEVI:
32. TABARANA SABINA – MARIA Colegiul “Economic” Calarasi

Director: Carjila Daniel

Olimpiada de Educatie tehnologica I
33. BANCU EMIL   Olimpiada de Economie Mentiune
PROFESORI:
34. GHERGHINCIU ANIȘOARA   Olimpiada de Educatie tehnologica I
35. OVIDENIE DANIELA, STANCIU DINU ELENA, DULGHERU IONEL   Olimpiada de Economie Mentiune
ELEVI:
36. BUCĂ BIANCA ELENA

 

Colegiul Tehnic” Ștefan Banulescu” Calarasi

Director: Puran Victoria

Olimpiada Animatorilor Premiu
37. TOADER CĂTĂLIN

 

  Olimpiada Animatorilor Premiu special
38. ROTARU CĂTĂLIN   Olimpiada Animatorilor Premiu special
PROFESORI:
39. MOISESCU VIORICA

 OPREA

 

  Olimpiada Animatorilor Premiu special
ELEVI:
40. CIUPALĂ IONUT RAIU ELVIS Colegiul Agricol Sandu Aldea” Calarasi

Director:  Melente Adrian

Concursul National “Stiu si aplic” III
PROFESORI:
41. CIUTACU NELA   Concursul National “Stiu si aplic” III
ELEVI:
42. ILIE DIANA – ANDREEA Scoala Gimnaziala “Mihai Viteazul” Calarasi

Director: Margarit Otilia

Concursul National Transcurricular de Lectura si Interpretare Ionel Teodoreanu III

+ Premiul special acordat de Comisia pentru Invatamant Camera

Deputatilor

43. STANCIU VLAD – ȘTEFAN   Concursul National “TERRA” III
44. ULMEANU ANDREEA – CARMEN   Concursul National “TERRA” III
45. DEDU NICOLAE – SILVIU   Concursul National “TERRA” Mentiune
46. ENE IZABELA – ȘTEFANIA   -Olimpiada de Geografie

-Olimpiada de Limba Latina

III

Premiu special

47. DUMITRAȘCU FILIP NICOLAE   Olimpiada de Limba si Literatura Romana Premiu special
48. DUMITRU TEODOR ANDREI   Olimpiada de Limba Latina Premiu special
49. PANAIT ANDRADA   Concursul National Transcurricular de Lectura si Interpretare Ionel Teodoreanu Premiu special
PROFESORI:
50. TOMOȘOIU AURELIA   Concursul National Transcurricular de Lectura si Interpretare Ionel Teodoreanu” III

+ Premiul special acordat de Comisia pentru Invatamant Camera Deputatilor

51. TOMOȘOIU AURELIA   Olimpiada de Limba si Literatura Romana Premiu special
52. PUIȘOR LUIZA – CORINA   -Concursul National “TERRA”

-Olimpiada de Georgrafie

III

III

53. DĂNULEASA EUGENIA – GABRIELA   Concursul National “TERRA” Mentiune
54. DUMITRASCU ANDREEA   Olimpiada de Limba Latina 2 Premii speciale
ELEVI:
55. BUCUR ALINA Scoala Gimnaziala “Nicolae Titulescu” Calarasi

Director: Mirica Nicolae

Concursul Interdisciplinar “Cultura si Spiritualitate Romaneasca” Mentiune
56. CULEA GABRIEL – ALEXANDRU   Concursul National “TERRA” Mentiune
57. RĂDULESCU CONSMARIE   Olimpiada de Lectura “Lectura ca abilitate de viata” Premiu special
PROFESORI:
58. CHIREA MADALINA   Concursul Interdisciplinar “Cultura si Spiritualitate Romaneasca” Mentiune
59. CHIȚU COSTEL   Concursul National “TERRA” Mentiune
60. IORDACHE DANIELA   Olimpiada de Lectura “Lectura ca abilitate de viata” Premiu special
ELEVI:
61. DEACU MARIA ALEXANDRA Școala Gimnaziala „Tudor Vladimirescu” Calarasi

Director: Butoi Adriana

Concursul ” Democrație și toleranță” -Etapa Națională Mențiune
62. CĂLIN AMALIA FLORENTINA   Concursul ” Democrație și toleranță” -Etapa Națională Mențiune
63. BARBU VALENTINA

 

  Concursul ” Democrație și toleranță” -Etapa Națională Mențiune
PROFESORI:
64. ARPĂȘANU POLIXENIA   Concursul ” Democrație și toleranță” -Etapa Națională Mentiune

 

ELEVI:
65. NEDELCU ALEX Scoala Gimnaziala “Carol I” Calarasi

Director:  Neata Marin

Olimpiada Nationala de Franceza Mentiune speciala
PROFESORI:
66. SUCIU GEORGIANA   Olimpiada Nationala de Franceza Mentiune speciala
ELEVI:
67. ECHIPA DE BASEBALL Clubul Scolar Sportiv Calarasi

Director:  Tataru Marius

Olimpiada Nationala a Sportului Scolar I
 PROFESORI:    
68. BĂLAN ION   Olimpiada Nationala a Sportului Scolar I
69. ARPĂȘANU POLIXENIA Școala Gimnaziala „Tudor Vladimirescu” Calarasi Concursul ” Democrație și toleranță” -Etapa Națională Mentiune

 

70. SUCIU GEORGIANA Scoala Gimnaziala “Carol I” Calarasi Olimpiada Nationala de Franceza Mentiune speciala
71. BĂLAN ION Clubul Scolar Sportiv Calarasi Olimpiada Nationala a Sportului Scolar I

 Sportivii premiați  ai Clubului Sportiv Municipal Călărași:

  1. CHIOSEAUA ALEXANDRU / Medalia de Aur       / Campionatele Europene de Canotaj, U23 de la Trakai, Lituania 2017
  2. AILINCĂI ADRIANA / Locul I / Campionatele Mondial de Canotaj, Juniori I, Lituania 2017

Locul I / Campionatele Europene de Canotaj, Juniori I, Germania 2017

Locul II / Campionatele Europene de Canotaj, U23, Lituania 2017

  1. CASU MADALINA / Locul II /Campionatele Europene de Canotaj, U23, Lituania 2017
  2. BUCȘE SAMUEL / Locul III / Campionatul Mondial de Atletism, Kenya, 2017
  3. MANEA MARCO / Locul III / Campionatele Europene de Box, Cadeți, 2017
  4. COSTEA DANIEL / Locul V / Campionatele Europene de Box, U23, 2017
  5. DOBRE TAVI / Locul I / Campionatul National Juniori Box

Locul VII / Campionatul European Cadeți

  1. PALAGHIA MIHAI / 3 Medalii de Aur / Campionatele Naționale de Lupte 2017

Locul V / Campionatul European de Juniori

Locul I / Internaționalele Italiei

  1. ZAINEA SAMUEL / Locul I / Campionatele Naționale de Lupte 2017
  2. ZAINEA MATEI / Locul I / Campionatele Naționale de Lupte 2017
  3. DUMBRAVA VALENTIN / Locul I / Campionatele Naționale de Box Juniori 2017
  4. POPESCU MADALIN / Locul I / Campionatele Naționale de Box Juniori 2017

Antrenorii premiați ai Clubului Sportiv Municipal Călărași         

  1. BĂNĂȚEANU DANIEL / Medalia de Aur / Campionatele Europene de Canotaj, U23 de la Trakai, Lituania 2017
  2. SUCIU EUGEN / Locul I si II / Campionatele Mondial de Canotaj, Juniori I, Lituania 2017 / Campionatele Europene de Canotaj, Juniori I, Germania 2017 și Campionatele Europene de Canotaj, U23, Lituania 2017
  3. COSTACHE VIRGIL / Locul III / Campionatul Mondial de Atletism, Kenya, 2017
  4. ANGHEL VALENTIN / Locul III / Campionatele Europene de Box, Cadeți, 2017
  5. ANGHEL GEORGE / Locul III / Campionatele Europene de Box, Cadeți, 2017

Locul I / Campionatul National Juniori Box

Locul VII  / Campionatul European Cadeți

  1. HOGEA DRAGOS / 3 Medalii de Aur / Campionatele Naționale de Lupte 2017

2 Locul I si 1 Locul V / Campionatul European de Lupte Juniori 2017

Locul I / Internaționalele Italiei

  1. BEBESELEA CONSTANTIN / 2 Locul I / Campionatele Naționale de Box Juniori 2017

Sportivii premiați ai Clubului Sportiv Școlar Călărași:

  1. MIHAI ALEXANDRA GEORGIANA / Locul I / Campionatul Balcanic Juniori de Atletism, Turcia, 2016

Locul VII/Mențiune / Campionatul Mondial Juniori de Atletism, Polonia, 2016

  1. IVAN RAZVAN PETRONEL /Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  2. CONSTANTIN VALENTIN / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  3. STANCU IONUT / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  4. IONESCU GABRIEL / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  5. OPRISAN VLADIMIR / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  6. DEACĂ CRISTIAN / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  7. FRANȚ CATALIN / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016
  8. DRUNCEA ANDREI / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016

Antrenorii premiați ai Clubului Sportiv Școlar Călărași

  1. MARIUS TĂTARU / Locul I / Campionatul Balcanic Juniori de Atletism, Turcia, 2016

Locul VII/Mențiune / Campionatul Mondial Juniori de Atletism, Polonia, 2016

  1. BĂLAN ION / Locul VII/Mențiune / Campionatul European de Juniori de Baseball, Cehia, 2016

Primăria Municipiului Călărași anunță faptul că premiile pot fi ridicate de la ghișeele casierilor, începând de miercuri, 27 septembrie, ora 13.00.

BIROUL DE PRESĂ

Număr de accesări 47

About The Author

Number of Entries : 604

© Copyright 2011-2017, Actualitatea de Călăraşi, All Rights Reserved

Tracked by Hobo
Scroll to top