You Are Here: Home » Actualitate » Cei mai buni elevi ai Colegiului „ Barbu Ştirbei”, prezenţi în competiţiile naţionale şi internaţionale

Cei mai buni elevi ai Colegiului „ Barbu Ştirbei”, prezenţi în competiţiile naţionale şi internaţionale

Print Friendly, PDF & Email

A   intrat deja în tradiţie, ca  prestigiosul Colegiu  Naţional „ Barbu Ştirbei”, cel  mai bun liceu al judeţului Călăraşi să   dea, an de an,  numeroşi competitori  pentru podiumul concursurilor şcolare naţionale  şi internaţionale. Şi în acest an un număr impresionant de elevi, îndrumaţi de  profesori ce doresc să aducă performanţă în comunitatea de pe malurile Borcei, au participat sau sunt prezenţi, în această perioadă, la o serie de concursuri naţionale şi internaţionale .

Redăm, mai jos, lista celor mai buni elevi ai Colegiului Naţional „ Barbu Ştirbei”şi a profesorilor coordonatori:

 

Elevii calificaţi pentru olimpiadele naţionale

an școlar – 2016-2017

 

Nr. crt. Nume  și  prenume Clasa Profesorul îndrumător Disciplina
1. Mușat Oana IX  G Herghelegiu Maricica Olimpiada de istorie
2. Dumitrache Alexandru XI B Duță Valentina Olimpiada de religie
3. Neagu Petronela XII F Duță Valentina
4. Manciu Ion IX A Marica Carmen-Elena Olimpiada geografie
5. Vlad Radu Mihai XI D Serban Gabriela Olimpiada de informatică
6. Miclăuș Adrian XI B Hreniuc Ema si Hreniuc Toader
7. Dinu Alexandru Valentin IX D Serban Gabriela si Dumitrescu Gica
8. Balea Cătălin IX B Visan Elena Olimpiada de fizică
9. Andronescu  Valeria X A Vintilescu  Viorica
10. Lazăr Laura X B Mihai Simona Olimpiada de Limba și literatura română
11. Radu Roxana XI D Mustatea Monica
12. Mușat Ruxandra XII G Mihai Simona
13. Onofrei Adina XI D Pițirigă Luiza Olimpiada de chimie
14. Pană Cristina XI E Pițirigă Luiza
15. Vlădoiu Mara XI E Pițirigă Luiza
16. Păpurică  Ana Maria IX B Mustatea Monica Olimpiada ,,Lectura ca abilitate de viață,,
17. Radu Roxana Florentina XI D Mustatea Monica
18. Gavrilă Carmen Cristina X B Constantin Irina Olimpiada de matematică
19. Vlad Radu Mihai XI D Marinache Dan
20. Munteanu Mihaela IX G Mihai Simona / Marinache Dan Olimpiada de Lingvistică
21. Pavel Cristian X A Mustatea Monica / Ionescu Corina
22. Ion Cristiana Doinița X B Mihai Simona/ Constantin Irina
23. Gavrilă Carmen Cristina X B Mihai Simona / Constantin Irina
24. Lupu Carmen Stefania IXG Dinu Viorel

Ion Magdalena

ONSS
25. Stanciu Alin IXC Dinu Viorel

Ion Magdalena

ONSS
26. Vlad Radu Mihai XI D Ion Magdalena ONSS sah
27. Iosif Mihai Alexandra X B Herghelegiu Maricica Sesiunea de comunicare științifică Istorie
28. Toma Tudor  Vladimir XIB Hreniuc Ema si Hreniuc Toader Olimpiada de Tehnologie a Informatiei
29. Latcan Bianca X B Serban Gabriela  si Dinca Marinela Concurs National Made for Europe
30. Tescu Diana
 (reprezinta echipa Euroscola  a CNBS formata din

Alecu Alexandra Andreea, Amza Bogdan Stefan, Belu Bianca Elena, Calin Ileana Cristina, Constantin Emanuela, Dragomir Liviu Andrei, Dumitrescu Radu Andrei, Gheorghe Ana-Maria , Grigore Andreea Mihaela, Ion Cristiana Doinita, Iosif  Mihai Alexandru, Latcan Bianca, Manda Denisa Stefania, Matei-Grigorescu Andreea-Karla, Neaga Marilena, Nistor Luciana Madalina, Opritescu Andreea Stefania, Pavel Mihaita Catalin, Popa-Nica Camil, Radacina Alina-Ioana, Radu Oana Maria, Radu Florentina Roxana, Sava Georgiana Elisabeta, Tescu Diana Gabriela)

31. Plesa- Condratovici Lidia IX G Dumitru Lucia Olimpiada de limba engleza
32. Dobre Alina X D Preda Gatiela

Alţi 21 de elevi au reprezentat cu cinste Colegiul la concursuri naţionale şi internaţionale, care au avut deja loc.

Rezultate obţinute la concursuri naţionale

Nr. crt. Numele si prenumele elevului Clasa Disciplina Concurs Premiul obtinut Profesor îndrumător
Ene Luminita Elena XII Limba engleza Concurs de discurs public in limba engleza  Premiul II Visinescu Alina
Andonii Mihaela XII C Limba engleza Concurs de discurs public in limba engleza Calificata semifinala nationala Visinescu Alina
Latcan Bianca X B Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiul I – juniori Barz Adela
Gradinaru Nicolae Valentin X A Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiu special -juniori Preda Gratiela
Radacina Alina XI C Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiul II- seniori Preda Gratiela
Radacina Andreea XI C Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-seniori Preda Gratiela
Parnic Denisa XII G Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-seniori Barz Adela
Cristache Ana Craita IX B Limba franceza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-juniori Croitoru Camelia
Radacina Alina XI C Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II Preda Gratiela
Osman Sezen XI C Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II Preda Gratiela
Zaharia Catalin X D Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II Preda Gratiela

Rezultate obţinute la concursuri internaţionale

 

Nr. crt. Nume  și  prenume Clasa Profesorul îndrumător Disciplina
1. Cataloi Simona- Andreea IX B Ionescu Corina-Mihaela International NASA Ames Space Settlement Design Interdisciplinar Contest 2017
2. Dulce Monica-Andreea
3. Ghioca Alexandru Mihail
4.  Marin Daniela Monica
5. Mihaila Bianca-Nicoleta
6. Neculai Anca Ioana
7.  Oprea Andreea,
8. Papurica Ana-Maria
9. Stroe Catalina
10. Visan Anamaria Carmen

.

 

 

 

 

Număr de accesări 1.134

About The Author

Number of Entries : 1132

© Copyright 2011-2017, Actualitatea de Călăraşi, All Rights Reserved

Tracked by Hobo
Scroll to top