You Are Here: Home » Actualitate » Asociaţia Părinţilor a Colegiului „Barbu Ştirbei” a premiat cei mai buni elevi

Asociaţia Părinţilor a Colegiului „Barbu Ştirbei” a premiat cei mai buni elevi

Print Friendly, PDF & Email

Colegiul Naţional „Barbu Ştirbei” o instituţie de mare prestigiu interesată să inspire elevii, să-i determine să-şi dorească să se descopere şi să se dezvolte atât intelectual, cât şi afectiv, stimulând competiția intra-personală.

Colegiul Naţional „Barbu Ştirbei” oferă o serie de programe şi proiecte culturale, desfășurate la nivel național şi internațional, care completează orizontul cunoașterii, creează condiții optime de formare şi informare a tinerilor, asigurându-le un mediu modern şi ultradotat, în conformitate cu exigentele europene. Mai mult, alternativele de învăţare abordează conținuturi studiate din perspective multiple, inter şi transdisciplinare, ce asigura adevărate abilități de dezvoltare personală în contexte variate (comunicare, leadership, asertivitate, implicare activă, management, teambuilding ).

Elevii şi profesorii Colegiul Naţional „Barbu Ştirbei”se bucură de o oferta educațională de calitate, concretizându-se prin rezultate remarcabile la numeroase concursuri, simpozioane, programe culturale sau olimpiade școlare.

Vineri16 iunie,  în cadru festiv,  Asociația părinților Colegiului Național Barbu Știrbei a oferit premii în valoare de 7500 lei pentru performanta la nivel național la diverse olimpiade și concursuri școlare.  Astfel 8 echipaje și 56 de elevi s-au bucurat să își vadă efortul apreciat.  Felicitările merg și către profesorii coordonatori, către conducerea liceului și către toți părinții care au contribuit la dezvoltarea Asociației de părinți din cadrul Colegiului Naţional „Barbu Ştirbei”.

 

PREMIILE ACORDATE PENTRU

 REZULTATELE OBŢINUTE DE ELEVII COLEGIULUI NAŢIONAL „BARBU ŞTIRBEI” LA

 OLIMPIADELE ŞI CONCURSURILE ŞCOLARE NAŢIONALE

IN ANUL ŞCOLAR 2016-2017

                  

                               Rezultate obţinute la olimpiadele naţionale

Nr. crt. Nume  și  prenume Clasa Disciplina Rezultate obţinute la faza naţională
1. Mușat Oana IX  G Olimpiada de istorie
2. Dumitrache Alexandru XI B Olimpiada de religie Premiu special
3. Neagu Petronela XII F
4. Manciu Ion IX A Olimpiada geografie
5. Vlad Radu Mihai XI D Olimpiada de informatică
6. Miclăuș Adrian XI B
7. Dinu Alexandru Valentin IX D
8. Balea Cătălin IX B Olimpiada de fizică
9. Andronescu  Valeria X A
10. Lazăr Laura X B Olimpiada de Limba și literatura română Menţiune
11. Radu Roxana XI D
12. Mușat Ruxandra XII G Menţiune
13. Onofrei Adina XI D Olimpiada de chimie Menţiune specială
14. Pană Cristina XI E
15. Vlădoiu Mara XI E
16. Păpurică  Ana Maria IX B Olimpiada ,,Lectura ca abilitate de viață,,
17. Radu Roxana Florentina XI D
18. Gavrilă Carmen Cristina X B Olimpiada de matematică
19. Vlad Radu Mihai XI D
20. Munteanu Mihaela IX G Olimpiada de Lingvistică
21. Pavel Cristian X A
22. Ion Cristiana Doinița X B
23. Gavrilă Carmen Cristina X B
24. Lupu Carmen Stefania IXG ONSS
25. Stanciu Alin IXC ONSS
26. Vlad Radu Mihai XI D ONSS șah
27. Iosif Mihai Alexandra X B Sesiunea de comunicare științifică Istorie
28. Toma Tudor  Vladimir XIB Olimpiada de Tehnologie a Informatiei
29. Plesa- Condratovici Lidia IX G Olimpiada de limba engleza – sectiunea B  (regim de predare intensiv si bilingv)

 

30. Dobre Alina X D Olimpiada de limba engleza –  sectiunea A  (Regim de predare standard)
31. Echipaj

Ion Cristiana

Lățcan Bianca

Gavrilă Carmen

X B Olimpiada de  argumentare, dezbatere și gândire critică ”Tinerii dezbat”  

I

Judet

32. Echipaj

Latcan Bianca

Tescu Diana

(reprezintă echipa Euroscola  a CNBS formata din

Alecu Alexandra Andreea, Amza Bogdan Stefan, Belu Bianca Elena, Calin Ileana Cristina, Constantin Emanuela, Dragomir Liviu Andrei, Dumitrescu Radu Andrei, Gheorghe Ana-Maria , Grigore Andreea Mihaela, Ion Cristiana Doinita, Iosif  Mihai Alexandru, Latcan Bianca, Manda Denisa Stefania, Matei-Grigorescu Andreea-Karla, Neaga Marilena, Nistor Luciana Madalina, Opritescu Andreea Stefania, Pavel Mihaita Catalin, Popa-Nica Camil, Radacina Alina-Ioana, Radu Oana Maria, Radu Florentina Roxana, Sava Georgiana Elisabeta, Tescu Diana Gabriela)

X B Olimpiadă Națională

Made for Europe

 

 

Locul IV

 

 

                                  Rezultate obţinute la concursuri naţionale

 

Nr. crt. Numele si prenumele elevului Clasa Disciplina Concurs Premiul obtinut
Ene Luminita Elena XII Limba engleza Concurs de discurs public in limba engleza  Premiul II
Andonii Mihaela XII C Limba engleza Concurs de discurs public in limba engleza Calificata semifinala nationala
Latcan Bianca X B Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

 Premiul I – juniori
Gradinaru Nicolae Valentin X A Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiu special -juniori
Radacina Alina XI C Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Premiul II- seniori
Radacina Andreea XI C Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-seniori
Parnic Denisa XII G Limba engleza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-seniori
Cristache Ana Craita IX B Limba franceza „Lectii cu Nichita”

Concurs de traduceri

Mentiune-juniori
Radacina Alina XI C Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II
Osman Sezen XI C Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II
Zaharia Cătălin X D Limba engleza Concurs de dezbateri in limba engleza Premiul II
Echipaj

Amza Bogdan

Ghiță Andreea

Vâlsan Miruna

Șefănescu Ciprian

X B

XB

X G

X C

Protectie si aparare civila Concursul

,,Cu viața mea apar viața’’

Locul

I

Judet

Echipaj

Dumitrescu Radu

Pavel Mihăiță

X B Fizica Concursul de stiinta si tehnica „Florin Vasilescu” Locul

I

 

Echipaj

Banica D. Ana-Maria

Paraschiv G. Robert-Marian

Vlase A. Emilia-Andreea

Latcan I. Bianca

Matei-Grigorescu C. Andreea Karla

Tescu M. Diana Gabriela

X A

X E

X E

X B

X B

X B

Educatie  pentru sanatate Concursul  „Sanitarii pricepuți”

Concursul  „Sanitarii pricepuți

Locul

I

Judet

Bogdanovici Mirela  

XI G

Limba franceza Concursul

,,Le Francophile’’

Sectiunea-Desen

 

Locul I

Andrian Mihail Cosmin IX B

 

X B

 

IX G

Limba franceza Concursul

,,Le Francophile’

Sectiunea-Muzică

Trofeul concursului

Locul I

Mențiune

Denisa Pârvu
Fasole Bianca
Movila  Emma Violeta IX B

X G

IX B

Limba franceza Concursul

,,Le Francophile’’

Sectiunea-Discurs

Premiul II

Premiul III

Mentiune

Petcu Roxana
Cristache Ana-Craita
Iordache Ștefan Fizica Concursul  T.A. Edison 2017  

Premiul I

Stoica Yonuț Alexandru  

Fizica

 

 

Concursul  T.A. Edison 2017

 

 

Premiul II

Balea Catalin Ioan
Stroe Cătălina
Mihăilă  Bianca Fizica Concursul  T.A. Edison 2017  

Premiul III

Visanescu Geanina
Barbu Mihaela Gabriela Fizica Concursul  T.A. Edison 2017 Mențiune
Calin Georgiana  Alexandra
Avrigeanu Theodor  Alexandru
Avram Alexandra Elena
Enache Andrei
Echipaj

Cataloi Simona- Andreea

Dulce Monica Andreea

Ghioca Alexandru Mihail

Marin Daniela  Monica

Mihaila Bianca Nicoleta

Neculai  Anca Ioana

Oprea Andreea

Papurica Ana Maria

Stroe Catalina

Visan Ana Maria

IX International NASA Ames Space Settlement Design Interdisciplinar Contest 2017  

Mentiune

Udrea  Alexandra IX Arta foto Locul I
Dumitrescu Radu X B Arta foto Locul I
Sarov Gabriel XI B Arta foto Locul I
Latcan Bianca X

X

IX

Engleza Concurs National de traduceri Corneliu M. Popescu  

Locul I

Locul I

Locul III

Tescu Diana
Papurica Ana-Maria
Echipaj

Ionita Florentin

Shiopu Robert

Miu Robert

Popescu Catalin

Golea Claudiu

Alexandru Liviu

Arsene Robert

Cristea Cezar

Iancu Marius

Mailat Gabriel

Craia Albert

Ed. Fizica ONSS  

 

Locul II

Etapa zonala

41. Echipaj:

Vasile  Cristina-Bianca

Toader Andreea

Paun Adriana

Vasile Valentina

Paraschiv Elena Cristina

Valsan Bianca Miruna

Paraschiv Robert Marian

Stan Beatrice Ligia

Gherghinciu Alexandru Gabriel

Pavel Cristian

Oprea Gabriela

Petrovici Casiana Ioana Miruna

Mircea Laura

Mitea Alexandru

Alexandru Andrei

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

IX

IX

IX

IX

Programul scoli –Ambasador  ale Parlamentului European  

 

 

 

 

 

Editia 2016-2017

 

 

 

 

 

 

Director,

Prof. Amza Eufrosina

 

Număr de accesări 865

About The Author

Number of Entries : 1114

© Copyright 2011-2017, Actualitatea de Călăraşi, All Rights Reserved

Tracked by Hobo
Scroll to top